[54] Portret Rodzinny - Jenna Blum


W zeszły poniedziałek był najbardziej depresyjny dzień roku – Blue Monday. Mam nadzieję, że od tego ciężkiego i przytłaczającego dnia  minęło wystarczająco dużo czasu, żeby można było zająć się odrobinę bardziej wymagającą lekturą jaką jest „Portret Rodzinny”. Śmiałków zapraszam dalej.


Wydawnictwo: Szósty Zmysł
Autor: Jenna Blum
Polski tytuł: Portret Rodzinny
Tytuł oryginału: Those Who Save Us
Data wydania: 24 października 2018 r.
Liczba stron: 552
Kategoria: beletrystyka, literatura historyczna
Moja ocena: 7/10

Z literatury traktującej o czasach II WŚ, jak dotąd kojarzyłam jedynie obowiązkowe lektury szkolne. Ten temat zawsze mnie przytłaczał, więc do tej pory starałam się omijać wszystkie tego typu książki. Ale jak widać przełamałam się i przeczytałam „Portret Rodzinny”. Sama książka jest niczego sobie. Dla osoby, która tak jak ja jest na bakier z historią, bardzo łopatologicznie opisuje ważniejsze zdarzenia, wskazuje, w którym momencie wojny „jesteśmy”, a także przybliża strony konfliktu. Dużym zaskoczeniem było dla mnie to, że widzimy wszystko oczyma Niemki. Dodaje nam to odrobinę otuchy przy przejściu przez tę powieść. Cały czas mamy gdzieś z tyłu głowy dzwoneczek, który przypomina, że nie wszyscy Niemcy byli źli i bezwzględni, i że swoim krajanom też wyrządzili wiele krzywd.

W książce poznajemy Annę Schlemmer oraz jej córkę Trudy. Obie kobiety widzimy na zmianę w czasie trwającej wojny i pięćdziesiąt lat później. Powieść ukazuje nam, jak drastyczne wydarzenia odznaczają się na naszym życiu i psychice. Czytając recenzje, zauważyłam że inni blogerzy uważają, iż motywem jest tutaj poświęcenie matki dla dziecka – to, ile potrafi znieść, aby je wykarmić i zadbać o jego bezpieczeństwo. Moim zdaniem autorce chodziło jednak o coś zupełnie innego – właśnie o to piętno, jakie bestialskie zachowanie esesmanów odcisnęło w umysłach 20 – letniej kobiety i jej malutkiej córeczki.

Ciężko wydać werdykt, gdy książka porusza tak trudny temat. Szczerze, gdybym miała oceniać tę książkę, bazując na własnych doświadczeniach, dałabym jej 6, a nie 7 punktów na 10. Inne recenzje jednak otworzyły mi lekko oczy. Książka jest niezwykle wzruszająca. Nie da się przeczytać jej w ciągu jednego wieczoru, bo ogromnie przytłacza. Jej lekturę rozłożyłam sobie na tydzień i przez cały ten czas chodziłam przygnębiona, wciąż roztrząsając w głowie problemy Anny i Trudy. Przede wszystkim, największe obrzydzanie wzbudzały we mnie opisy zmuszania Anny do współżycia. Myślę, że można było zmniejszyć ilość takich wątków w tej powieści - naprawdę było ich za dużo. Powieść jest bardzo emocjonalna, wzbudza wiele skrajnych uczuć i to jest chyba największa sztuka, jaką może pochwalić się autor. Wraz z kolejnymi stronami coraz bardziej utożsamiamy się z bohaterami, myślimy to co oni i czujemy to co oni.

„Życie to placek z robaków przykryty lukrem”

Początkowo książka mnie irytowała. Nie mogłam wczuć się w jej rytm przez dziwną składnie zdań. Po kilku stronach to uczucie jednak zniknęło. Być może tylko mi się wydawało, że coś jest nie tak, bo z początku czułam lekką niechęć do przeczytania „Portretu Rodzinnego”. Za to w połowie zauważyłam całe mnóstwo literówek. Aż mrowiło się od nich w oczach. Ktoś najwidoczniej zapadł w drzemkę, ale równie szybko się z niej wybudził. Po dwóch, może trzech rozdziałach wszystko wróciło do normy. Za to nie umiałam przekonać się do wstawek niemieckich słów w tekście. O ile stopnie wojskowe lub nazwy własne, które nie występują w języku polskim mogłam zrozumieć, o tyle naprawdę denerwowało mnie wstawianie niemieckich nazw ciast i tłumaczenie ich dwa słowa dalej na polszczyznę. To był element, który mógł się komuś spodobać lub nie. Ja niestety byłam w tej drugiej grupie, choć nie do końca sama siebie rozumiem – w końcu nauczyłam się jakichś nowych słów po niemiecku.

„Portret Rodzinny” nie jest przeznaczony tylko dla konkretnej grupy odbiorców. Ta książka jest uniwersalna. Może ją przeczytać zarówno kobieta, jak i mężczyzna, miłośnik historii i ktoś, komu z historią nie jest po drodze. Każdy znajdzie wątek odpowiedni dla siebie. Polecam tę powieść wszystkim. Na pewno żaden z czytelników nie będzie żałował.
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Szósty Zmysł.30 komentarzy:

 1. Ta uniwersalność historii opisanej na kartach tej książki bardzo mnie kusi. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chcę tylko szybko poradzić każdemu, kto ma trudności w jego związku z kontaktem z Dr.Agbazara, ponieważ jest on jedyną osobą zdolną do przywrócenia zerwanych związków lub zerwanych małżeństw w terminie 48 godzin. ze swoimi duchowymi mocami. Możesz skontaktować się z Dr.Agbazara, pisząc go przez e-mail na adres ( agbazara@gmail.com ) LUB zadzwoń / WhatsApp mu na +2348104102662, w każdej sytuacji życia znajdziesz siebie.

   Usuń
 2. Jedyny język, którego nie jestem w stanie strawić, to język niemiecki, znam go, ale unikam jak ognia. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chociaż uniwersalna, to wydaje mi się, że ja bym się w niej jednak nie odnalazła...

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesuje mnie obraz świata, a szczególnie ten, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni, woja oczami Niemki... ( czytałam podobne) ciekawi mnie, powinnam przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja akurat bardzo lubię tematykę związaną z historia, szczególnie tą, która rozgrywała się w czasach II Wojny światowej.Tytul wpisuje na moją listę i zaznaczam na czerwono! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że podsunęłam Ci coś ciekawego ;)

   Usuń
 6. Myślę, że warto tę książkę przeczytać :) zdecydowanie są to moje klimaty, lubię czytać książki o tematyce II wojny :)

  OdpowiedzUsuń
 7. dużo emocji widzę w tej pozycji jest nie będzie dla każdego :) ja osobiście się nie skuszę ale polecę koleżance bo ona jest fanką tego typu historii:) obserwuję z miłą chęcią i zapraszam serdecznie do siebie;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakiś czas temu czytałam dużo książek o tematyce historycznej, więc aktualnie bym po nią nie sięgnęła, ale zapisałam sobie tytuł. Myślę, że za jakiś czas na pewno się na nią skuszę :)

  Pozdrawiam,
  Fantastic Chapter

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam wszystkich, nazywam się Theresa Walker, jestem mężatką od 20 lat z mężem i mamy dwóch synów, starszy 16 lat i młodszy ma 11 lat. Mój mąż bardzo mnie kochał, ale dochodzi do tego, że zaangażował się w romans z kobietą, która jest jej współpracownikiem. Nigdy sobie tego nie wyobrażałem, ale jakoś zmieniło się jego nastawienie do mnie i dzieci, jego późne przyjście z pracy sprawiło, że zastanowiłem się nad tą sprawą. Nawet w 20 rocznicę ślubu w marcu trzymam się z dala od seksu, jak obiecujemy zrobić to na weselu Dzień rocznicy, to będzie nasz miesiąc miodowy ponownie, 15 dni przed Ślubem Annivessary wyznał, że tak uprawiał z nią seks. Przyprowadził ją do mojego łóżka, kiedy byłem w pracy, on wie, że ale zrobił to przed dniem rocznicy ślubu na moim łóżku, to znaczy, że moje uczucia były dla niego całkowicie bezwartościowe, Mój stan psychiczny jest pełen agonii, myślę, że ja nie może zapomnieć i odzyskać bólu, ta kobieta miała nad nią pełną kontrolę, a ja nigdy nie chciałem robić tego z Przemocą, chce mnie pokonać, gdy jest rozwiedziona, powiedziała, że ​​jest zazdrosna o nasz związek, a ona będzie zrujnuj mnie, biorąc mojego męża. Musiałem przedyskutować to z przyjacielem, który poprosił mnie o znalezienie dobrego rzucającego zaklęcia, przede wszystkim nigdy nie wierzyłem w pisownię Cast, ale muszę spróbować, dopóki nie natknę się na e-mail PROPHET JOSEPH UGO w Internecie o tym, jak pomógł tak wielu ludziom odzyskać swój ex-back i pomóc naprawić związek i sprawić, że ludzie będą szczęśliwi w związku i kilka innych historii dotyczących duchowej choroby i więcej, wyjaśniłem mu swoją sytuację i pomógł mi przeprowadzić niektóre modlitwy, niektóre Zioła i korzenie i małe poświęcenie, które zrobiłem i w ciągu 7 dni wrócił do Apologize i był to dla mnie cud, jestem szczęśliwy dzisiaj, że mi pomógł i mogę z dumą powiedzieć, że mój mąż jest teraz ze mną i on jest teraz zakochany we mnie jak nigdy dotąd.
  Czy potrzebujesz pomocy w związku, jak odzyskanie mężczyzny, żony, chłopaka, dziewczyny, wygranie loterii, lekarstwo ziołowe na chorobę lub promocję pracy, wszelkiego rodzaju problemy duchowe, Widzowie czytający mój post, który potrzebuje jakiejkolwiek pomocy wyzwania życiowe powinny się z nim skontaktować.

  E-mail: karnataka.temple@gmail.com
  WhatsApp: +34631686040

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy kiedykolwiek próbowałeś wygrać kogoś, z kim wcześniej zepsułeś? czy to trudne. Właśnie wyszedłem z rozwodu i miałem nieszczęście spotkać wspaniałą kobietę - wiedziałem, że mam kłopoty. Była wspaniała - a ja nawet ją kochałem - ale nie mogłem jej powiedzieć tak dużo, ponieważ potrzebowałem więcej czasu przed ponownym zatwierdzeniem. Po kilku miesiącach powierzchownych randek z kilkoma sympatycznymi kobietami, które mnie nie interesowały, zdałem sobie sprawę z moich błędów i próbowałem zdobyć moją poprzednią miłość ... ale ona już odeszła. Traktując wielu klientów przez wiele lat, widziałem tę dynamikę kilka razy - doświadczyłem tego nawet w młodości. Tak, jest powód, dla którego linia „To jest ta, która uciekła” jest tak popularna. Większość z nas doświadczyła „niepowodzenia w odzyskaniu” i służy jako cenne źródło dla romantyków na całym świecie. Gdzie byliby autorzy piosenek i inni artyści bez tej dynamiki? Szukałem więc rzucającego zaklęcia, aby pomóc mi odzyskać mojego poprzedniego kochanka, widziałem więc świadectwo o Dr Odii, jak pomógł wielu ludziom odzyskać poprzedniego kochanka. Więc rezerwuję jego e-mail i numer WhatsApp, i skontaktowałem się z nim, po tym jak jego praca dla mnie moja poprzednia kochanka wróciła, szukając mnie, spotkała mnie, gdy poszedłem na zakupy po tym, jak Dr rzucił na nią czar, teraz żyję szczęśliwie teraz z moim poprzednim kochankiem. Dzięki Doktorze za przywrócenie mojego poprzedniego kochanka. On też może pomóc ci zdobyć. uprzejmie zarezerwuj teraz swój e-mail. email: odiasolutioncenter@gmail.com WhatsApp i Viber Number: +27638836445

  OdpowiedzUsuń
 11. I have been in relationship with my boyfriend for 2 year now and we were planning to get married soon and all of a sudden he left me for another girl, i really love this guy and never can imagine my life without him. I further tried all my best to get him back but all my effort to get him back in my life did not work out. It was on this faithful day, i came across some comments on a website about this great spell caster called Chief Dr Lucky, so many persons claimed that he help them to renew their relationship and bring their ex back, i had to contact him because he was my last hope. I contacted him through his email and he assured me that in two days time my boyfriend is going to leave the other girl and come back to me and it was a very great surprise to see my boyfriend coming back to me after two days. I am so very happy today that he came back to me and i achieved this with the help of Chief Dr Lucky, and i advice if you need his help too Email: Chiefdrlucky@gmail.com or Whats App: +2348132777335
  Website: http://chiefdrluckysolutionhome.website2.me/

  OdpowiedzUsuń
 12. I have been in relationship with my boyfriend for 2 year now and we were planning to get married soon and all of a sudden he left me for another girl, i really love this guy and never can imagine my life without him. I further tried all my best to get him back but all my effort to get him back in my life did not work out. It was on this faithful day, i came across some comments on a website about this great spell caster called Chief Dr Lucky, so many persons claimed that he help them to renew their relationship and bring their ex back, i had to contact him because he was my last hope. I contacted him through his email and he assured me that in two days time my boyfriend is going to leave the other girl and come back to me and it was a very great surprise to see my boyfriend coming back to me after two days. I am so very happy today that he came back to me and i achieved this with the help of Chief Dr Lucky, and i advice if you need his help too Email: Chiefdrlucky@gmail.com or Whats App: +2348132777335
  Website: http://chiefdrluckysolutionhome.website2.me/

  OdpowiedzUsuń
 13. Are you in need of help? help to solve your infertility problem and to get pregnant? If you have difficulty conceiving? Impotence, Gonorrheal, STI (sexually transmitted infection) Stroke and Diabetes, Fibroid, Getting your money back from whoever you pay, Job promotion, Asthma etc .. Dr.Obodo can help you .. Contact him Asap and all your problems shall be gone forever.

  Email: templeofanswer@hotmail.co.uk

  WhatsApp: + (234) 8155 42548-1

  OdpowiedzUsuń
 14. Chcę tylko szybko poradzić każdemu, kto ma trudności w jego związku z kontaktem z Dr.Agbazara, ponieważ jest on jedyną osobą zdolną do przywrócenia zerwanych związków lub zerwanych małżeństw w terminie 48 godzin. ze swoimi duchowymi mocami. Możesz skontaktować się z Dr.Agbazara, pisząc go przez e-mail na adres ( agbazara@gmail.com ) LUB zadzwoń / WhatsApp mu na +2348104102662, w każdej sytuacji życia znajdziesz siebie.

  OdpowiedzUsuń
 15. MITEN SINUN MINUN EX HUSBAND TAKAISEN OIKEUDEN JA VAIKUTTAVAN TULEVAISUUDEN OHJELMISSA DR Osasulta Nimeni on Olivia Jayden, en koskaan uskonut, että hymyisin uudelleen, mieheni jätti minut kahden lapsen kanssa yhden vuoden ajan. Ajattelin, etten aio nähdä häntä uudelleen, ennen kuin tapasin naisen Jesse-nimisen, joka kertoi minulle oikeinkirjoittajasta, nimeltään Dr. Osasu, Hän antoi minulle sähköpostiosoitteensa ja matkapuhelinnumeron ja otin häneen yhteyttä ja hän vakuutti minulle, että hän 48hours mieheni palaa minulle, alle 48 tuntia minun mieheni tuli takaisin alkoi kerjäämään anteeksiantoa sanomalla se on paholaisia ​​työtä, joten olen edelleen yllätys tähän mennessä tästä ihme, en voinut ajatella, mutta heti kun loitsu oli valettu, tulin raskaaksi ja synnytin kolmannen lapsen, jos tarvitset apua hänelle, voit ottaa yhteyttä häneen: email: drosasu25@gmail.com tai WhatsApp tai soita hänelle nyt: +2347064365391
  .
  Dr.Osasu myös parantaa:
  1. HIV / AIDS
  2. HERPES 1/2
  3. CANCER
  4. ALS (Lou Gehrigin tauti)
  5. B-hepatiitti

  OdpowiedzUsuń
 16. MITEN SINUN MINUN EX HUSBAND TAKAISEN OIKEUDEN JA VAIKUTTAVAN TULEVAISUUDEN OHJELMISSA DR Osasulta Nimeni on Olivia Jayden, en koskaan uskonut, että hymyisin uudelleen, mieheni jätti minut kahden lapsen kanssa yhden vuoden ajan. Ajattelin, etten aio nähdä häntä uudelleen, ennen kuin tapasin naisen Jesse-nimisen, joka kertoi minulle oikeinkirjoittajasta, nimeltään Dr. Osasu, Hän antoi minulle sähköpostiosoitteensa ja matkapuhelinnumeron ja otin häneen yhteyttä ja hän vakuutti minulle, että hän 48hours mieheni palaa minulle, alle 48 tuntia minun mieheni tuli takaisin alkoi kerjäämään anteeksiantoa sanomalla se on paholaisia ​​työtä, joten olen edelleen yllätys tähän mennessä tästä ihme, en voinut ajatella, mutta heti kun loitsu oli valettu, tulin raskaaksi ja synnytin kolmannen lapsen, jos tarvitset apua hänelle, voit ottaa yhteyttä häneen: email: drosasu25@gmail.com tai WhatsApp tai soita hänelle nyt: +2347064365391
  .
  Dr.Osasu myös parantaa:
  1. HIV / AIDS
  2. HERPES 1/2
  3. CANCER
  4. ALS (Lou Gehrigin tauti)
  5. B-hepatiitti

  OdpowiedzUsuń
 17. MITEN SINUN MINUN EX HUSBAND TAKAISEN OIKEUDEN JA VAIKUTTAVAN TULEVAISUUDEN OHJELMISSA DR Osasulta Nimeni on Olivia Jayden, en koskaan uskonut, että hymyisin uudelleen, mieheni jätti minut kahden lapsen kanssa yhden vuoden ajan. Ajattelin, etten aio nähdä häntä uudelleen, ennen kuin tapasin naisen Jesse-nimisen, joka kertoi minulle oikeinkirjoittajasta, nimeltään Dr. Osasu, Hän antoi minulle sähköpostiosoitteensa ja matkapuhelinnumeron ja otin häneen yhteyttä ja hän vakuutti minulle, että hän 48hours mieheni palaa minulle, alle 48 tuntia minun mieheni tuli takaisin alkoi kerjäämään anteeksiantoa sanomalla se on paholaisia ​​työtä, joten olen edelleen yllätys tähän mennessä tästä ihme, en voinut ajatella, mutta heti kun loitsu oli valettu, tulin raskaaksi ja synnytin kolmannen lapsen, jos tarvitset apua hänelle, voit ottaa yhteyttä häneen: email: drosasu25@gmail.com tai WhatsApp tai soita hänelle nyt: +2347064365391
  .
  Dr.Osasu myös parantaa:
  1. HIV / AIDS
  2. HERPES 1/2
  3. CANCER
  4. ALS (Lou Gehrigin tauti)
  5. B-hepatiitti

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Atramentowa Przystań , Blogger